Вироби з крупи своїми руками поетапно: майстер-клас для дітей (100 фото ідей)

Вироби з крупи і способи декорування крупами. Плоскі аплікації обємні аплікації та насипна техніка. Матеріали для виробів з круп і їх особливості.

Вироби, зроблені своїми руками, відрізняються оригінальністю, щирістю і дивним, неповторним шармом. Серед матеріалів, які використовуються для втілення творчих фантазій, все більшу популярність набирають крупи і насіння. І не дивно! Їх різноманітна фактура і колір немов самі підказують варіанти застосування, форми і образи, в яких вони будуть виглядати найбільш ефектно.

Їх доступність, простота у використанні, не вимагає спеціальних навичок і дорогих додаткових матеріалів та інструментів, спонукає майстрів, педагогів, які працюють з дітьми, і людей, що займаються handmade, звертатися до цим творчим технікам.

Способи декорування крупами

В залежності від форми вироби, можна говорити про декількох способи декорування крупами і насінням. Одні з них елементарні і легко освоюються навіть малюками.

Інші вимагають певного досвіду і вправності. Ті й інші характеризуються застосуванням різноманітних супутніх матеріалів, з урахуванням яких можна виділити наступні групи технологій виготовлення виробів:

Плоскі аплікації

Технологія, яка передбачає приклеювання круп, зерен і насіння на плоску основу. Для цього потрібно на лист щільного картону (фанеру, полотно, раму, стільницю тощо) попередньо нанести контур малюнка, візерунка або орнаменту. Потім заповнити області, обмежені контурами, щільним шаром клею, наприклад, ПВА, і акуратно посипати зверху крупу або шар зерен, насіння, бобів і пр., потрібного кольору, розміру, форми і фактури.

Об’ємні аплікації

Такі вироби з крупи і насіння вимагають для виготовлення простої або складної об’ємної основи, яку можна придбати в магазині або зробити своїми руками. Вона може бути пінопластової, пластикових, скляних (пляшка), бляшаний (банку), виконаній з пап’є-маше або прес-тирси.

Оскільки приклеювання до нерівних поверхнях більш складно, ПВА може не впоратися з цим завданням. В такому випадку, з урахуванням матеріалу основи, варто використовувати моментальний, силіконовий або термоклей.

Метод вдавлювання

Він може використовуватися для виготовлення як плоских, так і об’ємних виробів. Характеризується попереднім нанесенням на основу товстого шару пластиліну, полімерної глини або їм подібних сумішей, в який потім вдавлюються насіння, крупи, зерна або боби — у відповідності з задумом художника.

Насипна техніка

Оформлення прозорих ємностей (пляшок, флаконів, креманок тощо) з допомогою насипаних у них шарами різнокольорових круп. Для того, щоб шари лягали акуратно і рівно, можна скористатися лійкою або паперовим конусом.

Останній навіть більш зручний, якщо шари викладаються не паралельно, а під кутом, і ємність доводиться тримати з нахилом.

Будь-яку з цих технік можуть опанувати не тільки дорослі, але і діти. Правильно підібраний рівень складності дозволить досягти бажаних результатів, що послужить стимулом для подальшої творчості.

Матеріали для виробів з круп і їх особливості

Щоб виріб, незалежно від техніки виготовлення, вийшла красивою і акуратною, важливо познайомитися з особливостями матеріалів основи і фіксування, їх взаємодії один з одним. Це дозволить уникнути помилок і розчарувань, якщо із-за несумісності одного з іншим виріб вийде не таким, яким задумувався.

Плоскі основи

Необхідні при створенні плоских аплікацій — панно, картин, листівок, рамок, декорування обкладинок фотоальбомів, кришок шкатулок тощо — які можна виконати майже на будь-якій рівній поверхні.

Головне — вибрати основу відповідної міцності, щоб готовий виріб не деформувалася (альбомний аркуш, наприклад, навіть досить щільний, не витримає ваги круп, буде згинатися під їх вагою).

Картон

Найбільш простий і доступний матеріал, прекрасно підходить як для клейових виробів, так і для композицій, виконаних методом вдавлювання. Працюючи з картоном, можна використовувати будь-який вид клею, пластилін, глина, солоне тісто.

Для роботи краще вибирати картон високої щільності або гофрований. Тонкий, кольоровий, з глянцевою поверхнею може ефектно виглядати, але деформується під вагою круп або пластичних сумішей для вдавлювання, тому його використання можливе тільки в комплексі з іншим, більш щільним.

ДВП і фанера

Ідеальний варіант для композицій і рамок великого розміру. Міцні, гладкі, досить легкі, не бояться впливу клею. До них добре примазывается пластилін та інші в’язкі суміші.

ДСП

Все, сказане про ДВП і фанери, вірно і для цього матеріалу. Його недоліком є товщина і вага — така основа не для дитячих виробів. Це, скоріше, хороший варіант для інтер’єрних рішень, наприклад, стільниць, декорованих зерном, насінням та крупами.

Полотно

Як будь-яка тканинна основа, полотно деформується при взаємодії з клеєм, провисає під пластичними сумішами. Його потрібно або наклеювати на дублюючу основу (картон, фанера, ДВП), або натягувати на підрамник і сильно грунтувати.

Пластик

Часто використовується як основа у виробах з крупи для дітей (наприклад, пластикові тарілочки). Більше підходить для робіт в техніці вдавлювання. Для аплікацій з ПВА вимагає знежирення. При взаємодії з моментальним або термоклеєм може зруйнуватися.

Об’ємні основи

Використовуються в художніх, декоративних та оздоблювальних роботах — виготовленні топіари, декоративних, кульок, вінків, яєць, оформлення квіткових горщиків, ваз, карандашниц і т. п. Різноманітні за формою і матеріалом. Їх можна придбати в магазинах, що спеціалізуються на товарах для творчості, або зробити своїми руками.

Пап’є-маше

Хороший матеріал для виготовлення маскарадних і театральних масок, оформлених, в тому числі, і крупами, і різноманітних декоративних виробів найхимерніших форм. Добре взаємодіє з будь-яким клеєм і пластичними масами.

Покупні форми відрізняються щільністю і гладкістю поверхонь. За допомогою саморобних можна реалізувати найоригінальніші ідеї.

Пінопласт

Застосовується в якості основи для створення інтер’єрного декору. Плавиться від впливу термоклея. Руйнується і деформується моментальним клеєм. При роботі з ПВА вимагає ґрунтовки.

Пластмаса

Перетворюючи пластмасові пляшки та контейнери в вазочки і шкатулки, слід пам’ятати, що для приклеювання до них насіння, зерна і круп на ПВА, поверхню потрібно попередньо знежирити, а термоклей може деформувати її. Зате шар пластиліну, полімерної глини або солоного тіста неї лягає не рівно і легко.

Скло

Один з кращих варіантів для виготовлення декоративних елементів інтер’єру в техніці вдавлювання, так і аплікативного техніках. З флакончиків і пляшечок виходять дуже симпатичні вироби! Для кращого склеювання або примазывания поверхню бажано загрунтувати або знежирити.

Знаючи особливості взаємодії матеріалів, легко підібрати підходящі, найкращим чином відображають задум, відповідні рівню майстерності та віком художника.

Дитячі вироби

Дитячі вироби з круп і насіння — це не тільки цікава і захоплююча діяльність, спрямована на розкриття творчого потенціалу, але і вправи добре розвивають дрібну моторику.

Принадність цього виду творчості полягає ще й у тому, що маніпуляції з дрібними крупинками, загострюючі увагу, що поліпшують координацію, виховують терплячість, посидючість і акуратність, супроводжуються також і своєрідним масажним ефектом, стимулює нервові закінчення подушечок пальців. Це не тільки цікаво, але і корисно у всіх відносинах!

Шаблонні аплікації

Основний вид дитячої творчості та хороший варіант для знайомства з новою технікою аплікації. Він схожий на гру, і малюки із задоволенням включаються в процес.

На нього варто звернути увагу вихователям дитячих садків, вчителям початкових класів, керівникам творчих студій та шкіл раннього розвитку і, звичайно, батькам.

Для роботи знадобиться:

  • щільна основа (картон)
  • контурний шаблон (роздрукований або перенесений на основу вручну)
  • крупи різних кольорів та розмірів (в залежності від задуму аплікації)
  • тарілочки або блюдця (в них насипають крупу, щоб під час роботи було зручно брати)
  • клей і кисті (для дитячої творчості рекомендується використовувати ПВА — він, на відміну від миттєвих і силіконових, нешкідливий для малюків і добре «схоплюється»)

Щоб робота зацікавила дитини, потрібно вибрати яскравий образ — метелик, пташка, їжачок, білочка, ведмедик. Діти будуть раді шаблонами з зображенням популярних мультперсонажів — Маші і Ведмедя, Лило і Стіча, Фиксиков і Смішариків.

Світлі області аплікацій заповнюють, як правило, рисом, жовті — пшенкой або кукурудзяною крупою, бежеві — ячної, коричневі — гречей. Крім того, можна використовувати кольорову крупу, попередньо забарвлену харчовим барвником.

Якщо контур шаблону промальований контрастним маркером, то клей наноситься товстим шаром на відповідні області, а потім зверху посипається крупою потрібного кольору колючий спинка у їжачка оформляється гречкою, а животик — рисом; курчачі пух зображується за допомогою пшінки, а сіра заяча шкурка — ячної крупи.

Однак контур теж можна оформити крупами або зернами, наприклад, приклеївши ланцюжок горошин, насіння або вівса. Лінію контуру варто промащувати клеєм невеликими відрізками, щоб він не висихав раніше часу.

Коли зернятка приклеїти, треба акуратно підняти аплікацію і струсити з неї надлишки. У деяких випадках для цього можна використовувати жорстку кисть, змітаючи нею лушпиння і крупинки з готової вироби.

Орнаменти та візерунки

Вони можуть бути як самостійним виробом, так і елементом оформлення рамки для малюнка або фотографії, шкатулки або суперобкладинки. Для їх виготовлення потрібні ті ж матеріали, що і для шаблонних аплікацій, але сам шаблон не обов’язковий.

Можна створювати візерунок, заповнюючи контури дрібної крупою, а можна виконати їх за допомогою великих зерен, ланцюжки, лінії і завитки викладаючи насінням або горошинами, пелюстки — фасолинами і т. д.

Алфавіт і цифри

Сприяє вивчення азбуки і рахунку в ігровій формі. Процес їх виготовлення аналогічний шаблонної аплікації, створення орнаментів і візерунків. Можна робити букви і цифри, заповнюючи насінням і крупами контури шаблону, а можна викладати їх великими зернами і бобами.

Ці поробки можна виконати не тільки як аплікацію, але і використовуючи техніку вдавлювання. У цьому випадку клей замінюється пластиліном, полімерною глиною чи солоним тестом, який наноситься на поверхню щільним шаром, а крупи і зерна не просто насипаються зверху, але і притискаються, вдавлюються в липкий шар. Ця техніка дозволяє використовувати матеріал найбільш раціонально, а вироби виходять більш об’ємними і опуклими.

Крім того, з її допомогою дітям легше перейти від плоских виробів до об’ємним виробам, наприклад, вази і карандашницам. Плоскі вироби, виконані в будь-якій з цих технік, можуть бути як самостійними виробами, додатково оформленими, наприклад, сухими квітами і листям, якими-небудь іншими підручними матеріалами, так і стати елементами, наприклад, для колективної роботи.

В цьому випадку готові шаблони виробів з крупи вистригають і використовують в якості деталей для великого панно, декоративного набору букв і цифр, підвісних інтер’єрних фігур і т. п.

У деяких випадках дитячі вироби з, наприклад, рамки для фотографій, вазочки або ялинкові іграшки, можна забарвити і покрити лаком, використовуючи при цьому як гуаш і темперу, так і акрилові фарби і лак для нігтів.

Дорослі вироби

Принесена дитиною з садка або школи симпатична картинка-крупеничка може і батьків надихнути на створення вироби з крупи своїми руками. Адже дорослим теж не чужий творчий порив і жага експерименту!

І якщо матеріали і технологія дитячих робіт практично не відрізняється від дорослих виробів, то рівень складності останніх значно вище.

Картини

Вони можуть бути аппликативными і вдавленими, більш об’ємними. Представляти собою повноцінні пейзажі та натюрморти, портрети і сюжетні картинки з милими котиками. Для їх утворення необхідна детальна контурна опрацювання.

Їх головна відмінність від інших подібних робіт полягає в тому, що крупами, зернами і насінням має бути обклеєне все робоче поле, за винятком кромки, яка фіксує картину в рамі.

Якщо ж «полотно» оформлений фрагментарно, а зображення включає в себе не тільки механічні елементи, але й інші додаткові деталі — квіти, листя, гілочки, бантики, стрічки, ґудзики,камінці і т. п. — таке зображення, яке має декоративний характер, буде представляти собою панно. Особливо цікаво виглядають зображення, засновані на комбінації різнорідних матеріалів, наприклад, вироби з крупи і макаронів.

Рамки і листівки

Як і будь-які вироби ручної роботи, ці можуть стати чудовим подарунком, щирим і індивідуальним. В якості основи можна використовувати як покупні рамки та заготовки для листівок, так і зроблені своїми руками.

найпростіша у виготовленні — картонна основа. Для неї потрібно взяти два однакових за розміром аркуша картону. З одного з них зробити рамку, вирізавши в центрі «віконечко» потрібного розміру і форми.

Завдати тонкі смужки клею на три, відповідні один одному, сторони аркуша і рамки по зовнішньому краю. Дати клею трохи підсохнути, а потім з’єднати лист і рамку так, щоб вийшов своєрідний кишеню, у який буде вставлятися зображення.

На рамку наноситься ескіз візерунка, який мозаїчно обклеюється крупою, насінням чи бобами. Можна також наклеїти крупу або зерна одноманітним щільним шаром, покрити його лаком чи пофарбувати золотим або срібним акрилом.

Виготовлення листівки подібно роботі над панно. Ідеї для неї можна почерпнути, розглядаючи фото виробів з крупи. Вибравши вподобане зображення і техніку його втілення, підберіть відповідні матеріали, підготуйте зерна і супутній декор, і приступайте до роботи. Рукотворна листівка чудово доповнить основний презент.

Декоративні вироби

До цього типу оформлювального творчості варто віднести прикраса предметів, виконують певні утилітарні функції і мають практичне значення. Наприклад, декорування шкатулок, квіткових горщиків, свічників, дзеркальних рам та ін.

Набори контейнерів для зберігання сипучих продуктів

З допомогою технік аплікації і вдавлення, крупами, насінням і зернами можна оформити, наприклад, сільнички і перечниці, банки для зберігання гречки, рису, пшона, гороху і т. д., об’єднавши всі ці предмети єдиною композиційною ідеєю. Наприклад, повторюваним елементом орнаменту.

З допомогою самих же круп, зерен і горошин можна зробити своєрідну декоративну маркування, виконавши ними основний елемент або напис заголовну літеру).

Поверхню контейнера можна обклеїти зернятками повністю або наклеїти на неї своєрідну підкладку з тканини, серветки або інших матеріалів.

Можна використовувати з цією метою зерна природних кольорів, а можна – пофарбованих харчовим барвником. Можна покрити готову виріб лаком, а можна зафарбувати акрилом-металік, використовувати мінімалістичний декор або підкреслити оригінальність виробу додатковими елементами (в’язками, стрічками, намистинами, бирками і т. д.).

У будь-якому випадку, вийде оригінальна композиція, яка прикрасить кухню, зберігши при цьому свою практичну значимість.

Вертикальні підставки

Щоб зберігання кухонного начиння, наприклад, ножів, було не тільки зручним, але і виглядало естетично, можна оформити вертикальну підставку, використовуючи насипний метод. Для цього знадобиться прозора ємність, заповнена великими горошинами, квасолею чи бобами – вони легко утримують увіткнені в них ножі у вертикальному положенні.

Для декору можна використовувати як однорідна, так і пошарове наповнення, як однотонні, так і різнокольорові зерна, як крупу природного кольору, так і забарвлену.

Таким же способом можна декорувати підставки під косметичні засоби – пензлики і пушки, свічки, вази, букети із сухостою.

Серветниці

Красиво сервірувати стіл, допоможуть незвично оформлені кільця для серветок. Виготовити їх своїми руками можна, взявши за основу втулки від туалетного паперу.

Нарізавши їх на кільця потрібного розміру, намалюйте на них бажаний візерунок або скористайтеся шаблоном, а потім приклейте, згідно з технологією, крупи і насіння різного кольору, розміру і фактури.

При необхідності доповніть декор розписом або іншими художніми елементами – намистинами, бісером, блискітками і т. п.

Інтер’єрні вироби

Цей вид декорування житлових і господарських приміщень передбачає їх прикраса предметами, які виконують виключно естетичну функцію. Їх використовують для того, щоб створити в будинку затишок.

Перш ніж вирішити, як зробити саморобку з круп своїми руками найбільш підходящої вашому інтер’єру, подумайте, якого ефекту хочете домогтися, яку роль повинен грати той чи інший елемент: буде це фон або яскравий акцент, мила дрібничка або символічна композиція. Від цього буде залежати вибір технології його виготовлення.

Різдвяний вінок з круп і зерен

Він допоможе створити святковий настрій і прикрасять будинок, наповнивши його Духом Різдва. В якості основи для його виготовлення можна використовувати кільця із соломи, пінопласту або картону.

Для оформлення можна використовувати колотий горох, квасолю, сочевицю, кавові зерна і інші насіння, і крупи – в залежності від художнього задуму. Фіксувати їх на основі можна за допомогою термо- , силіконового клею ПВА чи з урахуванням особливостей взаємодії матеріалів.

Пінопластову або картонну основу потрібно попередньо загрунтувати, офарбивши нейтральним тоном, або тим, який відповідає основним кольором крупи і зерен. Якщо передбачається не однорідне оформлення, то спочатку потрібно виконати малюнок, розмежувавши контуром деталі орнаменту.

Якщо вінок буде висіти над дверима або на стіні, то зворотна сторона не потребує декоруванні, а якщо на вікні або над столом, то його потрібно оформляти з усіх боків.

Обклеювання слід починати з внутрішньої частини кілець, наносячи на невеликі ділянки клей і посипаючи його зернами. Після висихання декорується лицьова сторона, а потім – зовнішній обід кільця-вінка.

Якщо потрібно приклеїти зерна одного виду, то ідеальним рішенням буде обклеювання за допомогою великого страви. У нього насипають підготовлений горох, квасоля або інші насіння.

Кільце щедро обмазується клеєм, занурюється в горох (квасоля тощо) і злегка притискається. Якщо кільце не поміщається в блюдо цілком, то потрібно наносити клей на невеликі його ділянки і по черзі вмочати в блюдо з крупою.

Якщо запланований візерунок або орнамент, то покриті клеєм ділянки посипаються зернятками, краю елементів підрівнюються зубочисткою або пензликом. В якості додаткового декору можна використовувати дрібні шаблони виробів з круп (зірочки, обклеєні пшоном, ялинки, викладені горохової мозаїкою, дзвіночки, посипані кукурудзяною крупою, тощо), шишки, кульки, бантики і т. д. По закінченні роботи Різдвяний вінок підвішується на лляну смужку або стрічку.

Великодні яйця і декоративні кулі

Вони можуть бути елементом як святкового, так і повсякденного інтер’єрного декору. В якості основи для виготовлення великодніх яєць можна використовувати порожню шкаралупу, пінопластову форму або прес-пап’є, а для кульок – круглу пінопластову, пластикову або пластмасову форму.

Рис, гречка, пшонка, перловка або їх суміш насипається в глибоку тарілку. Заґрунтовану або забарвлену основу потрібно покрити лаком і обваляти в крупах.

Якщо декор передбачає наявність узору, то зерна насипаються на покриті клеєм ділянки або мозаїчно приклеюються. Після висихання вироби можна доповнити розписом, покрити лаком.

Готові великодні яйця або декоративні кулі викладаються в прозорі або плетені страви. Композиції оформляються лляною тканиною, листям, колосками, гілочками або іншими декоративними елементами.

Декоративні пляшки

Цей вид декору створюється за допомогою насипний техніки (про неї розказано вище). Наповнивши прозорі ємності різнокольоровими крупами і зернами, їх можна поставити на полиці в кімнаті або на кухні – вони стануть яскравим акцентом і святкової нотою навіть у будні дні.

Так, приклавши трохи фантазії і зусиль, з допомогою простих і доступних матеріалів можна своїми руками зробити будинок красивим, створити неповторний шедевр або душевний подарунок для друга.

Фото виробів з крупи