Вироби з фанери: прості, складні і оригінальні ідеї для створення виробів з фанери

Опис матеріалу і виробництво шпону – кращі вироби з фанери. Яку фанеру вибрати для роботи і набір інструментів для роботи. Креслення, ескізи і приклади виготовлення виробів з фанери.

Фанера – матеріал, який здатний не лише втамувати спрагу творення прекрасного і оригінального, але і корисних у повсякденному житті. Коли милуєшся на виставці або на фото виробами з фанери, виникає бажання творчості, зробити що-небудь подібне.

У цій статті ми допоможемо Вам реалізувати це прагнення конкретним описом процесу створення виробів, різного роду корисних речей з фанери. Покажемо, що це доступному кожному.

Але чому фанера?

Перш ніж перейти до опису процесу створення конкретних речей, корисно познайомитися з матеріалом, їх якого вони будуть зроблені з фанерою. Але чому фанера, – запитаєте Ви? Тому, що, по-перше, вона легко піддається обробці, існує велика кількість видів фанери, придатних для створення безлічі виробів. А по-друге, це недорогий матеріал.

Саме тому фанера поступово витісняє деревину при будівництві будинків та меблів для цих будинків. Фанера здавна була матеріалом для виготовлення виробів.

Короткий опис матеріалу

Фанера – багатошаровий деревне продукт, який виходить накладанням, а потім склеюванням тонких листів деревини або шпону. Власне, про це свідчить саме слово, від якого походить її назва.

На французькому fournir означає накладати. Кожен лист шпону сам по собі неміцний, однак, накладення декількох шарів утворює міцний матеріал.

Шпон укладають перпендикулярно один одному за напрямом волокон, що і надає міцність кінцевого продукту. Кількість шарів завжди непарне, 3 – 9. Для виробів з фанери своїми руками лобзиком оптимальний тришаровий матеріал.

Виробництво шпону

Технологія виробництва шпону проста і в той же час цікава. Довгі стовбури дерев привозять на завод, де їх проварюють у спеціальних басейнах при температурі води від тридцяти п’яти до сорока п’яти градусів. Так що, процес цей досить енергозатратний.

Потім знімають кору зі стовбурів. Після цього деревину розпилюють на більш короткі колоди, з яких на спеціальному обладнанні зрізається тонка стрічка шпону.

Чим менше товщина зрізаного аркуша, тим більше шарів буде покладено в фанеру і тим міцніше вона буде. Отриманий шпон розрізається на аркуші 1,3 х 2,6 м, з якого виготовляється фанера формату 1220 х 2440 мм

Опускаючи подальші деталі виробництва, відразу перейдемо до готового матеріалу, щоб вибрати підходящий.

Яку фанеру вибрати для роботи

Вибір виду фанери визначається майбутнім її використанням. В залежності від того, що буде виготовлена з неї, залежить вибір фанери з конкретними технологічними властивостями.

Для витончених виробів з привабливим зовнішнім виглядом необхідно використовувати фанеру першого чи другого сорту. Для обклеєних або пофарбованих виробів можна використовувати менш дорогі сорти фанери.

Для різних речей необхідна фанера різної товщини. Для виготовлення меблів товщина матеріалу повинна бути близько 40 мм, тоді як для фігурок і прикрас – близько 5 мм.

Для виробів в сад або на балкон, де вони будуть перебувати під відкритим небом, підійде фанера марки ФБ або БС, оброблена вологостійким клеєм або лаком.

Для виготовлення виробів, призначених прикрашати приміщення, потрібна екологічно безпечна фанера з маркуванням ФБА або ФК. У цих типах фанери клеючі рідини, якими з’єднують шпон, не виділяють шкідливих речовин.

Набір інструментів для роботи

Необхідні для роботи інструменти правильно буде заготовити заздалегідь. Головним з них буде, звичайно, лобзик. Звичайний або електричний лобзик залежить від того, чи захоплення разовим або ж постійною роботою.

Електричний лобзик хоч і дорожче, але має багато технологічних переваг: висока швидкість роботи, точність розкрою, чистота кромок.

В залежності від виду пилки таким лобзиком можна різати метал, оргскло і пластмасу. Також для роботи будуть потрібні:

 • для розрізання великих листів фанери знадобиться ножівка;
 • струбцина для фіксації на стільниці подставкі, на якій будуть вестися роботи і, власне, сама підставка. Постачання можна зробити самому з шматка обрізної дошки;

А також всілякий дріб’язок:

 • наждачний папір, надфілі, шило;
 • лінійка, олівець, копірка;
 • лаки, фарби, клей;

Креслення та ескізи виробів з фанери

Випилювання речей з фанери, звичайно ж, процес творчий. З часом майстерність вдосконалюється, з’являється свій стиль. Спочатку мучить питання, а з чого почати.

Починати треба зі створення простих виробів з освоєння техніки випилювання. На перших порах для виготовлення виробів з фанери креслення можна використовувати готові без будь-якої їх модифікації, переносячи безпосередньо малюнки на фанеру.

В інтернеті представлено незліченна безліч проектів. Враховуючи рівень розвитку комп’ютерної техніки, вже сам процес перенесення креслення на фанеру творчий.

З допомогою комп’ютера можна змінювати розмір та пропорції зображення, розфарбування і відразу бачити, як зміниться виріб. З часом з’явиться досвід, власний погляд на візерунки, форми, виникне бажання їх поліпшити. Це перші паростки творчості. Ви почнете «виношувати» свої власні шедеври, ескізи яких спочатку реалізуєте на папері, а потім і в дереві.

Приклади та порядок виготовлення виробів з фанери

Важливо початок, важливо рушити з місця. Наводимо кілька тем для створення простих виробів, знайомих вам з повсякденного життя, які тому можуть викликати до них інтерес. Вони допоможуть зрозуміти процес як зробити саморобку з фанери невеликої складності. Надалі Вам стануть посильні і більш складні речі.

Фігурки для інтер’єру та ландшафтного дизайну

Тут неозоре поле фантазії. Починаючи з того, що на садовій ділянці або на дачі Вас будуть зустрічати кіт у чоботях, а в городі три порося, а також інші герої казок. В саду можна відтворити тваринний куточок юрського періоду, який буде радувати і дивувати Ваших друзів.

Плоскі фігурки цілком підходять для прикраси меблевих конструкцій, кошиків для квітів. Всі разом вони урізноманітнюють Ваше життя і зроблять її веселіше.

Декоративні полички своїми руками

З фанери виходять відмінні полички. Важливо, що при самостійному проектуванні, поличка органічно доповнює дизайн квартири і впорядковує зберігання речей. На поличці у вітальні будуть книги, в кабінеті – документи, в дитячій кімнаті – іграшки, а в кухні – спеції, кухарські журнали.

Різноманітність виробів досягається шляхом використання:

 1. Різною по товщині фанери.
 2. Варіацією кількості полиць.
 3. Розмірами конструкції.
 4. Фігурними деталями.

Об’ємні фігурки

Безмежні можливості фанери у створенні об’ємних фігурок тварин, птахів і навіть людини. Це справжні 3D твори. Такі конструкції складаються з безлічі деталей, їх створення копітко, а також вимагає терпіння та витримки. Зате вони оригінальні і служать відмінною прикрасою інтер’єру квартири.

Об’ємне конструювання з фанери використовується для створення моделей автомобілів, літаків, кораблів і багатьох інших речей. У магазинах продаються вже готові заготовки, що робить доступним конструювання для дітей.

Вироби для кухні

Кухня найбільш затребуване місце в квартирі для виробів з фанери своїми руками. З одного боку, тут вироби доповнюють дизайн кухні своєю оригінальністю, а з іншого, є функціонально необхідними. Ось деякі приклади.

Виготовлення кухонних дощок

Кухонна дошка – річ, яка завжди затребувана на кухні. Вона відноситься до легких поробок з фанери. Найчастіше тепер вона має штучне походження, її штампують з пластмаси. Звичайно, штамп витонченістю поступається дерев’яному виробу, яке зроблено індивідуально.

Виготовити таку дошку хороша нагода проявити себе, тим більше що це абсолютно нескладно. Для цього досить зробити кілька кроків:

 1. Обрану форму дошки необхідно перенести на фанеру.
 2. Вирізати лобзиком по контуру малюнка.
 3. Позначити на ручці отвір і висвердлити електродрилем.
 4. Підібрати декоративний малюнок і нанести його на лицьову сторону дошки.
 5. Після того як фарба висохне, покрийте малюнок безбарвним лаком.
 6. На цьому робота закінчена. Залишається тільки повісити її на стінку.

Годинник на кухню

Важко навіть уявити собі кухню без годинника. Готування смачної їжі вимагає точного витримування операцій по часу. До того ж годинник на кухні стали неодмінним атрибутом інтер’єру. Так що, виготовити годинник на кухню завдання корисна і благородна.

Важливо, щоб майбутня задумка вписувалася в кухонний інтер’єр з іншими красивими виробами з фанери. Можливі два варіанти реалізації ідеї:

 • створення циферблата своїми руками;
 • розробка вироби для прикраси годин.

Створення циферблата своїми руками

Перший варіант, безумовно, простіше. Ви купуєте в магазині кварцевий годинниковий механізм, а циферблат виготовляєте по своєму смаку. Попередньо готуєте ескіз циферблату або ж малюнок.

Форму циферблата перенесіть на фанеру та випиляйте лобзиком. Далі нанесіть на нього візерунок, що відображає час. Тут все залежить від Вашого смаку.

Елементи візерунка можуть бути виконані фарбами, або також і з фанери. Можна використовувати інші вподобані матеріали. Коли циферблат буде готовий, додайте годинниковий механізм зі стрілками і годинник готові.

Розробка вироби для прикраси годин

У цьому випадку задача має зворотний. Передбачається виготовити виріб для прикраси вже готових годин. Коли виріб буде готова, годинник необхідно помістити усередину.

Тут варіантів настільки багато, що важко що-небудь радити конкретно. Важливо, щоб виріб відповідала рівню Вашої майстерності, а годинник природним чином вписуються в саморобку, створюючи одне ціле.

Фото виробів з фанери