Вироби своїми руками для дітей: огляд кращих майстер-класів з фото та описом

Великий вибір готових ідей по створенню виробів для дітей будь-якого віку. Майстер-класи по створенню виробів своїми руками.

Залучення дітей у процес творчої творчості — один з найважливіших виховних аспектів. Будучи правильно організованою, така діяльність не тільки формує моторні навички, але і вчить ставитися до праці та її результатами серйозно і шанобливо, допомагає зрозуміти й оцінити свої можливості і стимулює до самостійним творчим експериментам.

Тому так важливо зробити заняття цікавим, а результат — відчутним. Цікаві саморобки своїми руками для дітей різного віку допоможуть у вихованні юних творців.

Вироби з паперу

Це одна з великих областей прикладного творчості, що включає в себе різного роду аплікації, квілінг, орігамі та інші техніки. Обираючи для роботи одну з них, потрібно врахувати вік вихованців, рівень підготовки та психологічні особливості дітей

Тоді можна точно визначити, за виготовлення якої вироби можна взятися, які матеріали та інструменти використовувати, щоб роботу можна було виконати за відведений для заняття час.

Використання шаблонів для виробів своїми руками зручно для дітей та вихователів: вона полегшить і прискорить процес. Старші вихованці можуть переносити зображення на кольоровий папір або картон і выстригать деталі самостійно, а малюкам краще надати їх у вигляді роздаткового матеріалу.

Обов’язково зверніть увагу маленьких художників на те, що до матеріалу треба ставитися дбайливо і планувати саморобку економно: прикладати шаблон треба не до центру, а до краю, розташовуючи його таким чином, щоб її було зручно выстригать.

Для склеювання використовувати тільки безпечний, не токсичний клей, користуватися спеціальним пензликом, або замінити її підручними засобами, наприклад, смужкою картону з загнутим або нарізаним бахромою кінчиком.

Плоска аплікація

Чудово підходить для перших дослідів. Являє собою наклеювання вистрижених з кольорового паперу деталей на щільну, як правило, картонну, основу або альбомний аркуш.

З допомогою плоскої аплікації малюки можуть зробити вітальну листівку або забавну картинку. Їх сюжети невичерпні: квіти, тваринки, метелики і пташки, дерева і будиночки, машини і ракети.

Такі легкі вироби, зроблені своїми руками, для дітей — можливість уникнути розчарувань і страху невдачі, адже навіть допущені в роботі помилки не зіпсують аплікацію, а додадуть їй індивідуальність і своєрідний шарм.

Особливо цікавими і захоплюючими можуть бути аплікації-мозаїки. Для них необхідний контурний малюнок, типу розмальовки, елементи якого заповнюються шматочками, відірваними від аркуша кольорового паперу.

Клей при цьому наноситься на оформляються ділянки, а не на деталь. Така робота — хороша тренування акуратності, посидючості та дрібної моторики.

Об’ємна аплікація

Щоб домогтися ефекту обсягу, деталі потрібно приклеювати до основи не повністю, а частково. Для них краще використовувати двосторонній кольоровий папір, адже в таких виробах виворітна сторона деталей теж видно.

Якщо нарізати зелену смужку бахромою і нанести клей тільки на не расстриженную частину, вийде травичка. Якщо пелюстки або фігурне крильце зігнути по подовжній осі, злегка розправити, залишаючи лінію згину опуклою, і приклеїти одним кінцем, вийде симпатичний квітка, метелик.

Об’ємну аплікацію можна зібрати з паперових «петель»: нарізати смужки потрібного кольору, ширини і довжини, і склеїти кінці кожної з них. Цими кінцями петельки і фіксують за допомогою клею на основі.

Таким способом можна зробити квітку і листя, траву і колосся, пташині крила і хвіст півня або павича. Місце приклеювання петель зазвичай «ховають» під плоскою деталлю.

Паперові вироби

Вони відрізняються від аплікацій тим, що не потребують плоскій основі. Майстер-класи з виготовлення виробів своїми руками для дітей покроково роз’яснять порядок дій, порекомендують матеріали і запропонують шаблони, необхідні для роботи. Серед них можна вибрати ті, що оптимально підходять тієї чи іншої вікової категорії, теми заняття або приводу (свято, конкурс тощо).

З допомогою дуг, кілець і гармошок можна склеїти симпатичних зайчиків, котиків і мишок. Дуга, гармошка або петелька тут буде грати роль тулуба і голови. Вушка й лапки можуть бути як частиною елемента, так і окремими деталями, приклеєними до петлі або дузі.

Зігнувши смужку дугою, надріжте її з обох кінців і злегка заокруглюйте кожен з отриманих елементів — це лапки. Загніть їх кінчики в одному напрямку. Для стійкості їх можна приклеїти до підставці.

Другу смужку надріжте з одного кінця, заокруглюйте або загострите елементи — це вушка. Другий кінець смужки підклейте до основи вух так, щоб вийшло кільце — це голова.

Приклейте голову до тулуба, попередньо оформивши мордочку. Оченята, носик, вуса, язичок можна намалювати або приклеїти вистрижені з кольорового паперу деталі (дуже жваво виглядають готові деталі для оформлення ляльок, які можна придбати в магазинах для творчості).

Вистрижіть з паперу і приклейте хвіст. Таким чином, змінюючи колір, форму вух і розміри хвостів, можна зробити зайчика, котика, собачку. Пофантазувати можна і з формою голови, з допомогою додаткових згинів зробивши витягнуту мордочку. Тоді вийде ще й сіренький дзига або лисичка-сестричка.

Склеєні по зігнутій вертикальної осі 3 — 4 однакових елемента «ялинка» або «деревце» дозволять зробити саморобку стійкою, і використовувати кілька таких виробів для колективної роботи або композиції «Ліс», «Сад», «Парк».

Таким же способом склеївши різнокольорові кружечки, «ялинки» або «дзвіночки», вклеївши в серцевину петельку з щільної нитки, можна зробити новорічну прикрасу-«ліхтарик».

Склеєні між собою, паперові циліндр і конус різних кольорів перетворюються в башту казкового замку. Зробивши кілька таких башточок, зберіть композицію, приклеївши їх на підставку і доповнивши «підвісними містками», арками і «стінами», які можна зробити, наприклад, з кольорового картону.

Безліч варіантів виробів з паперу виконується в техніці орігамі. Це можуть бути як самостійні вироби — квіточки, журавлики, котики, зірочки, кораблики, літачки і т. д., так і складні модульні конструкції, що вимагають виготовлення великої кількості деталей різного кольору. Створення таких конструкцій вимагають певних знань, умінь і навичок, а також чіткого дотримання керівництву та описової схемі.

Кольоровий папір, картон і клей можна вважати кращими помічниками вихователів, вчителів і батьків, оскільки форми роботи з ними прості і доступні, — з одного боку, і цікаві в будь-якому віці — з іншого. Крім того, що можна вибрати потрібний варіант, ніщо не заважає і придумувати щось своє, нове і незвичайне.

Для дорослих — це можливість познайомити дітей з різними видами творчості та організувати їх дозвілля, а для дітей — зробити своїми руками вироби в школу, дитячий сад, в подарунок рідним і друзям.

Вироби з тканини і ниток

Одним з найпростіших видів виробів з ниток є лялечки-підвіски. Для їх виготовлення використовуються муліне, ірис, вовняна і синтетична пряжа. Вони можуть бути як однотонними, так і різнокольоровими.

Нитки основи-тулуба можна заздалегідь нарізати (від 30 ниток, довжина яких в 2 рази більше розмірів готового виробу), або намотувати на долоню до отримання бажаної густини.

Пучок ниток перехопити і зав’язати вузлом, ниткою того ж або контрастного кольору, довжина якої буде залежати від функцій лялечки. Якщо ж замінити нитку пучком меншого розміру, обмотану і перев’язану близько до основі вузлом, вийде зачіска, довжину і форму якої можна варіювати.

Наступним вузликом, розташованим трохи нижче фіксуючого вузла, відділяється голова ляльки. Потім набирається ще один пучок меншого розміру, того ж або будь-якого іншого бажаного кольору, і перев’язується ниточками по краях, кінчики акуратно обстригаются і підрівнюються — це ручки. Їх розташовують під закріплює голову вузлом і фіксують ще однією ниткою.

Якщо це — лялечка-дівчинка, то можна вважати, що виріб готова. А якщо хлопчик, то залишилися внизу нитки потрібно розділити навпіл і сформувати-перев’язати пучки-ніжки.

Такі фігурки можуть бути талісманами, кулонами, елементами художніх композицій або просто іграшками. Вони цікаві і хлопчикам, і дівчаткам. Більш складні варіанти оформлення — ляльки-мотанки — доповнюються тканинними елементами, тасьмою, дрібними квіточками, намистинками і т. д.

Ляльки-скрутки

Це традиційний народний промисел, не втратив популярності і по сей день. Процес їх виготовлення нагадує техніку нитяних лялечок, але потрібні для них шматочки тканини різного розміру і кольору, і наповнювач (вата, синтепон тощо).

В основі ляльки — квадратне полотно, в центр якого міститься шматочок наповнювача і перев’язується ниткою, щоб вийшла голова. Вийшла фігурка розкладається так, щоб вільна тканина утворила трикутник. З кутів з боків формуються ручки шляхом перев’язування ниткою (відокремлюються кисті і плечі).

З допомогою наповнювача ущільнюється тулуб, фіксується так само, як і голова. Далі лялька оформляється тканинами інших кольорів, які підв’язуються, утворюючи спідниці, фартухи, хустки.

Фантазії з непридатних матеріалів

Одного погляду на фото виробів своїми руками, зроблені з нетрадиційних та непридатних матеріалів, досить, щоб зрозуміти: фантазія майстрів безмежна і необузданна! Яскраві, оригінальні, красиві ляльки, композиції, панно, маски, легко зацікавлять дітей, перетворивши творчий процес в захоплюючу гру.

Пластикові фантазії — на всі випадки життя

Цей дивовижний, багатогранний і пластичний матеріал сам проситься в руки: выстригай, конструируй, малюй, клей! Разом з дітьми з нього можна робити іграшки, вироби для занять і конкурсів, декор для дому, саду і дачі.

Як з горлових, так і з донних частин пластикових пляшок виходять красиві квіти — варто тільки вистригти і відігнути пелюстки, а з їх середніх частин — листя. Верх літрової пляшки, з’єднаний з денцем 2-літрової — грибок, 2 сполучених денця, доповнених листком — яблуко.

Більш складні конструкції, що вимагають надрізів і з’єднання за допомогою кріпильних елементів різних частин пляшок різного розміру, являють собою фігурки тварин, чоловічків, мультиплікаційних та казкових персонажів і фантастичних істот.

Крім того, з кожним днем вироби з пластикових пляшок все частіше використовуються не тільки для декору, але і в якості функціональних елементів конструкцій для розсади, поливу, вмивання, ілюмінації і багато чого іншого.

Втулки і тарілки

З одноразових картонних тарілок і втулок від туалетного паперу теж виходять цікаві декоративні вироби. З нарізаних кільцями, підібганих по краях і склеєних виходять квіти або сніжинки — залежить від того, як виріб розфарбована.

Конструкція сніжинки може бути ускладнена додатковими деталями, вклеєними між «пелюстками». З цілих втулок, доповнених плоскими елементами, виходять фігурки слонів, тигрів, зайчиків, їжаків і безлічі інших персонажів.

Картонні тарілки можуть бути основою для поробки-їжачка, перетворитися на крила птаха або павиний хвіст, стати курчам чи рибкою, панциром черепахи, сонячним колом або серцевиною квітки. З них виходять прекрасні карнавальні маски та елементи костюмів. Вони послужать основою для аплікації і панно.

Ватні диски

Цей м’який матеріал неодмінно сподобається дітям. Вироби з нього, зворушливі і симпатичні, як правило, являють собою аплікацію або мозаїку.

Диски можуть використовуватися як у своєму первозданному вигляді, так і будучи пофарбованими, приклеюватися повністю або частково, роблячи аплікацію об’ємною, служити як самостійними елементами, так і деталями для картини, виконаної шаблоном.

Мозаїчні картини

В якості деталей мозаїки найчастіше використовуються кольорові кришки від пляшок, але можна використовувати і гудзики, зерна, крупи, намистини і їм подібні деталі, якими викладаються картини, візерунки та орнаменти.

Щоб зробити такі вироби з підручних матеріалів своїми руками, дітям потрібно потрудитися: ця робота потребує уваги і посидючості. Зате результат неодмінно порадує як юних художників, так і їх батьків.

Працюючи з різними матеріалами — папером, тканиною, клеєм, підручними засобами — діти навчаються бачити красу в буденному, створюючи її своїми руками, розуміють, що для отримання результату потрібно докласти зусилля, а для винаходу чогось нового — фантазію.

Все це — невід’ємна частина виховання різнобічно розвиненої особистості. А значить не варто шкодувати часу на те, щоб придумати і зробити з малюком новий виріб, підтримати і дозволити йому створити диво своїми руками.

Фото виробів своїми руками для дітей