Вязання шкарпеток – приклади та покрокова інструкція як звязати шкарпетки своїми руками

Легка інструкція для початківців з вязання шкарпеток своїми руками. Детальний опис всіх етапів, а також найменших подробиць з фото і рекомендаціями.

Ручне в’язання шкарпеток вже давно перестало бути потребою. М’які і теплі шкарпетки легко можна купити практично в будь-якому магазині одягу. Однак надіти зимовим морозним вечором шкарпетки, пов’язані вручну набагато приємніше. Коли майстриня плете шкарпетки для когось із рідних, вона вкладає свою душу в кожну провязаную петельку, може бути тому hand-made-шкарпетки гріють краще покупних?

Якщо ви ніколи не в’язали шкарпетки, не лякайтеся довгого опису процесу. Воно таке яскраве для того, щоб ваші шкарпетки вийшли з першого разу.

Вибираємо пряжу

В’язання шкарпеток для початківців починається з вибору правильної пряжі. Оскільки шкарпетки будуть постійно тертися об підлогу, нитка повинна бути дуже міцною. Саме тому для в’язання шкарпеток краще вибирати не чисту шерсть, а змішаної пряжу.

Ідеальна нитка повинна складатися з вовни і акрилу. Щоб зміцнити саму уразливу частину носка – п’яту, деякі майстрині додають при вывязывании до звичайної пряжі катушечную міцну нитку.

Вибравши пряжу, обов’язково зв’яжіть з неї зразок. Зразок треба випрати і відпарити. Так ви зможете порахувати, скільки потрібно набрати петель, щоб після прання готовий виріб підійшов вам за розміром. Для вив’язування гумки потрібно набрати кількість петель, кратне чотирьом.

Крім пряжі вам знадобляться шкарпеткові спиці, вони продаються в наборах по 5 штук.

Майстер-клас з в’язання простих шкарпеток

В’язання шкарпеток спицями завжди починають з набору петель. Якщо на упаковці вашої пряжі зазначено (150 м-100 гр), можете набирати 32 петлі для дитячих шкарпеток, 40 петель для жіночих і 48 для чоловічих. Чим товще пряжа, тим менше петель потрібно набирати.

Розподіліть петлі рівними частинами 4 спицях. Зімкніть коло одним із способів. Далі в’яжіть гумку 1 на 1 або 2 на 2 від верхнього краю носка до початку підйому ноги.

Закінчивши гумку, потрібно провязать 8-10 рядів платочної в’язкою. Це потрібно щоб на підйомі стопи шкарпетки не з’їжджали вниз.

Переходите до створення рівною п’яти. Для цього петлі на двох спицях, які будуть перебувати на верхній частині ноги, треба залишити без змін. В’язання прямими і зворотними рядами потрібно продовжити тільки на двох спицях.

Не забувайте знімати спочатку і провязивать в кінці ряду кромочні петлі. В процесі в’язання прикладайте майбутній носок до п’яти, щоб зрозуміти, скільки рядів потрібно провязать.

Петлі п’яти потрібно розділити на три частини, дві рівні бічні і центральну, переведіть їх на три спиці.

Продовжуйте в’язання лицьовій гладдю, але в кожному ряду останню петлю на першій спиці провязывайте разом з першою петлею на середній спиці. Разом провязывайте останню петлю на середній спиці і першу на останній спиці. В’язання продовжуйте до тих пір, поки на спицях не залишаться тільки петлі центрального ряду.

З кромок петель п’яти потрібно набрати з кожного боку стільки петель, скільки ви зменшили на попередньому етапі.

Треба розподілити петлі знову на 4 спицях і в’язати лицьовими петлями по колу до початку мізинця.

Далі потрібно робити убавки – провязивать разом останню петлю на першій спиці з першого на другий спиці і останню на третій з першої на четвертій спиці. Коли на спицях залишиться 4 петлі, закрийте в’язання.

Якщо якийсь з етапів буде вам незрозумілий, подивіться в інтернеті відео в’язання шкарпеток, щоб засвоїти, як виконується той чи інший прийом.

Візерунок «Зірочки»

Для класичної моделі шкарпеток схема в’язання завжди залишається колишньою. Ви можете за бажанням прикрашати шкарпетки за допомогою різнокольорової пряжі або візерунків. Так, чоловічі шкарпетки можна прикрасити однією або декількома доріжками з зірочок. Зірочки в’яжуться так:

 • 3 петлі провязать разом лицьовою, петлю з лівої спиці не скидати;
 • Зробити накид;
 • З провязаной петлі вив’язати ще одну лицьову петлю.

Далі можна продовжити в’язання як зазвичай. Доріжка виходить якщо повторювати цей прийом кожні 3-ряду.

Ажурні жіночі шкарпетки

З тонкої пухнастої пряжі можна пов’язати повітряні ажурні шкарпетки. Починається в’язання, як і в класичному варіанті. На 4 спиці набирають потрібну кількість петель і в’яжуть звичайну гумку потрібної довжини. Далі починають в’язати по візерунку:

 • 1 петлю зняти як лицьову з накидом, 3 лицьові, продовжувати до кінця ряду;
 • Всі петлі лицьові;
 • 1 петлю зняти як лицьову з накидом, 3 лицьові, продовжувати до кінця ряду;
 • Всі петлі лицьові;
 • 1 лицьова, 3 виворітні, продовжувати до кінця ряду.

Візерунок складається з 5 рядів. Їх потрібно повторювати по колу до початку підйому стопи, коли ви почнете вив’язувати п’яту. Для того щоб візерунок не тиснув на п’яту при ходьбі, її в’яжуть лицьовій гладдю.

Закінчивши в’язати п’яту, коли знову розподіляють набрані петлі на 4 спицях, продовжують в’язати ажурний візерунок на верхній частині стопи, а підошву в’яжуть лицьовій гладдю.

Шкарпетки з косою гумкою

В мережі трапляються фото шкарпеток, повністю пов’язаних гумкою. Такі шкарпетки зазвичай набагато краще сидять на нозі. Для того щоб зробити гумку цікавіше, можна використовувати косу гумку. В’яжеться вона дуже просто і використовується на всіх частинах носка, крім п’яти і підошви.

Коса гумка в’яжеться так:

 • 1 виворітна, 1 накид, 3 лицьових, 2 разом;
 • 1 виворітна, 1 лицьова, 1 накид, 2 разом;
 • 1 виворітних, 2 лицьових, 1 накид, 1 лицьова, 2 разом;
 • 1 виворітна, 3 лицьових, 1 накид, 2 разом.

Варіанти вив’язування п’яти

Існує безліч способів в’язання шкарпеток і зокрема різні варіанти вив’язування п’яти. Самий популярний і простий спосіб – пряма п’ята. Також п’ята буває типу «бумеранг», конічна, кругла. При в’язанні шкарпеток гачком п’ята виглядає зовсім по-іншому.

Освойте прямий спосіб, а потім можете переходити до інших методів. Можливо якийсь з них здасться вам швидше і зручніше.

Альтернативні способи в’язання шкарпеток

Крім класичного способу в’язання шкарпеток, який був докладно описаний вище існує ще кілька популярних методів:

 • Шкарпетки без шва. Відрізняються способом вив’язування п’яти, тут немає необхідності набирати петлі;
 • Шкарпетки, в’язані по спіралі;
 • Шкарпетки в техніці энтерлак (з різнокольорових кубиків);
 • Шкарпетки з косами;
 • Шкарпетки, пов’язані гачком;
 • Шкарпетки на двох спицях;
 • Одночасне в’язання двох шкарпеток на кругових спицях.

Декор

Досвідчені майстрині намагаються урізноманітнити звичайні шкарпетки і прикрашають їх різнокольоровими смугами, візерунками, орнаментами в техніці жаккард. На дитячих шкарпетках можна вив’язати кумедні малюнки.

Якщо шкарпетки будуть надягати на вулицю, вони повинні бути гладкими, щоб вони не тиснули у зимового взуття. Якщо шкарпетки призначені для носіння будинку, то їх можна прикрасити і об’ємними елементами. Це можуть бути банти, шнурівка, декоративні гудзики або блискавку.

Часто буває так, що майстриня хоче щось зв’язати. Вона витрачає сили, час і гроші на новий виріб і тільки по закінченню процесу задається питанням: «А що тепер робити з п’ятим шарфом?».

Щоб таких питань не виникало, в’яжіть шкарпетки. Вони будуть потрібні кожному з членів вашої сім’ї. Тепла і приємна на дотик річ буде зігрівати близької людини холодними зимовими вечорами.

Зв’яжіть в подарунок подрузі або чоловікові шкарпетки і висловіть свою турботу про них. А незвичайна забарвлення напевно викличе посмішку господаря шкарпеток і підніме настрій.

Фото в’язання шкарпеток