Техніка батік: ТОП-200 фото ексклюзивних ідей і новинок

Майстер-клас з виконання техніки батик своїми руками в домашніх умовах. Великий вибір сучасних ідей і покрокових інструкцій від майстринь.

Рукоділля знову повертається в моду. При цьому згадуються і досить старовинні збільшення, такі як в’язання, вишивка, лозоплетіння, і відносно нові види виготовлення симпатичних предметів. Одним з таких досить незвичайних способів зайняти вільний час стає батік або мистецтво розпису по тканині.

Трохи історії

Саме поняття «батік» перекладається як «восковий живопис». А історія виникнення техніки батик йде своїми коріннями в давню культуру індонезійських племен. Вважається, що чарівне мистецтво з’явилося на Яві, але багато азіатські країни вважають себе батьківщиною незвичайної розпису.

насправді розписні матерії знаходили в гробницях єгипетських правителів, які датуються 4-м століттям до нашої ери. Але в той час мистецтво розписування тканин не отримало широкого розповсюдження із-за дорожнечі получавшихся матеріалів.

Тому часом зародження батіку прийнято вважати 7-го століття нашої ери. У ті далекі часи на створення одного чарівного полотна йшли не просто дні, іноді потрібні місяці, щоб закінчити картину. Відповідно, подібними речами могли користуватися тільки дуже багаті мешканці.

Поступово розписані тканини почали свій тріумфальний поширення по всьому світу. Особливо цінувалися такі творіння в Китаї, Японії, Індії.

до Речі, подібні тканини і сьогодні коштують дуже дорого. Так що це захоплення стане непоганим способом поправити сімейний бюджет.

Використання батіку

Розписана чудовими візерунками тканина часто використовується для прикраси приміщень. Це можуть бути покривала або святковий постільна білизна, гарні серветки і скатертини, картини та панно.

Але це ще не все, що можна виконати технікою батік.

Часто мистецтво малювання на матерії використовується для декорування одягу та аксесуарів. Легкі шарфики і палантини, блузочки і незвичайні футболки прикрасять будь-яку жінку і додадуть самим буденним речам витончений і елегантний вигляд. А для діточок можна розписувати одяг кумедними звірятами.

У провінціях Китаю, Шрі-Ланці, Індії та Індонезії малюнками приписується магічна і цілющу дію. Там кожна лінія і фарба має свій власний зміст, спрямований на створення найбільш сприятливих умов для володаря шматочка розмальованою вручну матерії.

Види батику

Сьогодні модне захоплення ділиться на три різновиди: холодне, гаряче і вузликовий батик. І кожен напрямок має своїх фанатів. Тому, перш ніж вирішувати питання як навчитися малювати технікою батік, слід вибрати для себе найбільш зручний спосіб нанесення малюнків на тканину.

Холодний батик

Подібний спосіб розпису полягає в нанесенні на матерію контурів майбутнього малюнка спеціальним резервуючим складом. Складається такий склад з парафіну, бензину, гумового клею. Але робити його своїми руками не варто, краще придбати матеріал в спеціалізованому магазині.

Майстер-класи по техніці батік по холодній технології трохи нагадують дитячу розмальовку, де простір між контурами заповнюють спеціальною фарбою і сушать.

Цей спосіб вважається найбільш простим, він не вимагає великої кількості матеріалів і пристосувань.

Гарячий батик

Цей метод розфарбовування вважається прямо протилежним холодної технології. Резервуючим склад виготовляється з парафіну і воску і наноситься в гарячому вигляді на місця, які повинні залишитися незабарвленими. Після нанесення малюнка, парафінова плівка віддаляється.

Найчастіше подібну технологію використовують для грубих тканин і багатошарових малюнків.

Вузликовий батик

При використанні цього методу нанесення фарби не вийде створити певний малюнок: тканина просто загортається у вузлики і занурюється у фарбу. З заду матерію додатково розфарбовують або залишають в такому, дещо авангардному, вигляді.

Приблизно також створюється японський шибори. Тільки в цьому випадку тканина складається певним чином і фарбується.

Вільний батік

Для створення картинки в техніці вільного батіку фарба просто наноситься довільним чином, як на акварелі.

Фото техніки малювання батік допоможуть визначитися з самим зручним способом розписування тканин. Але новачкам рекомендують починати все-таки з холодного методу.

Матеріали

Купівля матеріалів не займе багато часу. Практично все можна купити в магазинах для творчості.

Для початку необхідно буде знайти раму для натягування тканини. Невеликі малюнки можна буде створювати з допомогою п’яльці.

В якості тканини використовують тільки натуральні матеріали, на штучних барвники не будуть триматися. Кращим варіантом стане шовк, але для початку можна купити менш дорогий бавовна.

Для створення повноцінних зображень знадобиться ціла колекція кистей самих різних розмірів, але купувати їх краще поступово, у міру зростання майстерності. На перших порах цілком вистачить 2-3 кистей. Також як і фарб. Не варто відразу купувати занадто великі набори.

Резервирующие склади зазвичай представлені безбарвною субстанцією, але при великому бажанні можна відшукати кольорові рідини. Для гарячого батику знадобиться парафін або віск, при цьому способі можна використовувати просто домашні свічки.

Резервуючим склад можна наносить спеціальними трубочками, але зазвичай флакончики оснащені подовженими носиками.

Непогано буде придбати або знайти палітру для змішування фарб, м’який олівець для перенесення малюнка, спирт для розведення деяких барвників.

Паперовий малюнок стане основою творчості, тому його краще роздрукувати або намалювати заздалегідь.

Закріплення фарби

Якщо малюнок на тканині буде не просто прикрасою стіни, а стане практичною річчю (шарфиком, одягом, скатертиною), то фарбу необхідно буде додатково закріпити. В іншому випадку вона стече після першого ж прання.

У домашніх умовах батик можна закріпити кількома способами. Всі вони не представляють складності, а тому кожна майстриня може спробувати їх все і вибрати щось одне або продовжувати користуватися кожним по черзі.

Барвники можна запекти в духовці протягом 15-20 хвилин, при цьому готовий виріб спочатку загортають у чисту тканину.

Простим способом закріплення фарби вважається прасування праскою протягом 3-5 хвилин. Режим прасування вибирають за типом тканини.

Більш складним варіантом стане запарювання готового виробу на водяній бані без торкання води і конденсату. Розписану тканина для цього загортають у чисту матерію і папір.

Прання батіку теж має певні нюанси: вироби перуть тільки в прохолодній воді, в яку додають трохи оцту.

Вимоги до робочого місця

Робоче місце повинне добре провітрюватися, так як вдихання резерву і фарб ще нікому не принесло користь.

Сама розпис займе досить тривалий час, тому місце для такої роботи має бути зручним і світлим.

Правила роботи

Для того, щоб гордо сказати: «А ми малюємо на тканині технікою батік своїми руками», необхідно дотримуватися кількох простих правил.

До початку робіт матеріал рекомендують злегка прополоскати в теплій воді і висушити.

Матерія повинна бути добре закріплена на каркасі і не сповзати в процесі роботи.

Контурні лінії повинні бути замкнутими, інакше фарба вийде за межі рисунка.

Створення холодного батику

Технологія холодного батику досить проста, набагато складніше навчитися терпінню і не поспішати в процесі творчого процесу.

На добре натягнуту тканину м’яким олівцем наносять малюнок. По контуру ескізу проводять резервуючим складом. Після того як контур висох, наносять фарбу.

Малюнку дають висохнути і закріплюють барвник будь-яким зручним способом.

Батік стане прекрасним проведенням часу, подарує чимало цікавих відкриттів і допоможе стати справжнім художником навіть тим людям, яким не дістався рисовальный талант.

Фото техніки батик