Садові гноми: 127 фото ексклюзивних ідей і новинок дизайну

Приклади вдалого розташування садових гномів на дачній ділянці. Фото з описом і схемами створення прикрас для саду своїми руками.

Навколо простих фігурок гномиків ведеться безліч суперечок: одні вважають декоративних чоловічків показником поганого смаку, а інші – помічниками в садових роботах і навіть талісманами. Але і прихильники, і противники сходяться в одному: декоративні фігурки створюють на садовій ділянці атмосферу таємничості та чарів.

Хто такі гноми

У німецькій та скандинавської міфології гноми – це істоти маленького зросту з довгою сивою бородою і в остроконечном ковпачку, як правило, з киркою й лопатою. Мешкають під землею, володіють магічними здібностями, славляться багатством і майстерністю, вкрай неохоче йдуть на контакт з людьми. Залежно від людського поведінки можуть як винагородити, так і покарати людини.

Багато загадки і чудеса, що відбуваються з людьми, у німецькій міфології пояснюються саме витівками казкових карликів. Вони ж і послужили прототипом популярних декоративних фігурок – садових гномів.

Трохи історії

Вже більше 200 років прикрашають садові фігурки гноми і охороняють сади і городи. Вважається, що перші декоративні казкові старички з’явилися в Тюрінгії (Німеччина) на початку 19 століття. Вони припали до душі і в інших європейських державах. А як може бути інакше, адже тільки від одного виду бешкетних і яскравих персонажів зникає смуток, і піднімається настрій.

Цікаво: у Франції існує рух «Фронт звільнення садових гномів». Активісти викрадають з садів фігурки, щоб дати їм свободу.

Сучасні гноми відрізняються від своїх міфологічних побратимів приємними, гарними рисами обличчя, займаються садівництвом, рибальством, грою на музичних інструментах, а ще вони не проти поозорничать.

Гноми – непросте прикраса

Декоративні гномики в ландшафтному дизайні найчастіше грають роль прикраси, але не тільки. Люди, селящие у своєму саду одного або декількох представників міфічного народу, як правило, схильні вірити в чудеса.

А гномики, згідно з народними повір’ями, як раз і є творцями всіляких чудес: вони можуть змусити розпуститися квіти у недозволених для цього строк, їм під силу змінити колір листя на деревах.

Але не тільки дива чекають від своїх «постояльців» власники земельних ділянок – вважається, що казкові крихти вночі оживають і приймаються доглядати за територією, на якій живуть.

Так що, незважаючи на невеликі розміри, гноми – це гарні помічники по саду і городу. Іноді вони так втомлюються під час нічних робіт, що засинають, а з світанком знову перетворюються в кам’яних, так і не встигнувши прокинутися.

Мода на садові фігурки

Мода на розміщення декоративних гномів на ділянці то затухала, то з’являлася знову. Навіть у піки популярності у цих веселих і яскравих фігурок завжди були і є не тільки прихильники, так і «гномофобы». Останні вважають садові скульптури кричущою вульгарністю, і називають забобонними невігласами «гномолюбов».

Але, швидше за все, «істина десь поруч». Інакше як пояснити появу на 100-річному ювілеї виставки садового та ландшафтного дизайну в англійській Челсі не одного-двох гномів, а цілого параду з 150 фігурок! Навряд чи хтось наважиться звинуватити у несмаку і організаторів виставки, і англійську королеву, і зірок світового кіно, особисто расписавших садові фігурки.

Скільки повинно бути гномиків

Все залежить від величини ділянки та індивідуальних переваг, але в самоті гном буде страждати. Представники казкового народу дуже товариські, воліють колективна праця, часто живуть своєрідними комунами.

Тому краще подбати про підходящої компанії для вподобаного героя. В подяку за турботу гномики будуть ще більш старанно захищати сад від будь-якої нечисті.

Де розташувати гномика

Важливо пам’ятати, що казковому персонажу треба забезпечити можливість спостерігати за всією підвладною територією. Тому садівники і дизайнери рекомендують розміщувати фігурки в сад так, щоб ніщо не закривало гномика огляд.

В якості місця проживання підійде альпійська гірка, гномові буде комфортно біля стежки, що ведуть у будинок або поряд з клумбою, невеликим ставком або лавкою. Його можна «поселити» навіть в дуплі дерева!

Важливо: місце, де буде «жити» гномик, треба вибрати ще при плануванні ландшафту, так як веселий дідок і об’єкти, що знаходяться поруч з ним, повинні бути виконані з одного матеріалу і в однаковій стилістики.

З чого роблять гномиків

Традиційні гномики виготовляються з теракотової глини способом виливання у форми, потім обпалюються і розфарбовуються. У наші дні замість глини використовують цемент, гіпс, полімерні глини. Матеріалом для фігурки може служити дерево, мармур, скло і навіть метал.

Довідка: металеві та мармурові фігурки добре виглядають в садах, влаштованих в стилістиці модерну, а дерев’яні – відмінно вписуються в кантрі-стиль.

Гномик своїми руками

Найбільш вдалим матеріалом для саморобки вважається гіпс, а в магазинах для творчості можна купити форму для заливки, клей (ПВА або шпалерний), фарби, пензлики і лак.

Довідка: гіпсові фігурки не тріскаються від вітру і морозу, але мають істотний недолік – вони дуже крихкі.

Щоб садовий гном своїми руками вийшов гідним, необхідно дотримуватися технології:

 • за інструкцією на упаковці розвести гіпс;
 • додати клей (його обсяг повинен становити 1%);
 • залити у форму половину розчину, постукати по ньому, щоб уникнути міхурів і порожнин;
 • залити другу половину розчину у форму, вирівняти, знову постукати;
 • висушити на відкритому повітрі;
 • витягнути з форми.

Тепер можна приступати до декорування. Після того, як гном буде повністю розфарбований і прикрашений, фігурку необхідно покрити лаком.

Важливо: для фігурки вище 50 см виготовляють армований каркас.

Персонаж з цементу робиться аналогічно.

Альтернативні матеріали для садових скульптур

Якщо не влаштовує готова форма і є навички роботи з пап’є-маше, можна створити унікального гномика з цього матеріалу.

Для втілення оригінальної задумки є й інші способи:

 • виготовити плоску фігурку з фанери;
 • зв’язати гачком або спицями;
 • вирізати із застиглої монтажної піни;
 • зшити з тканини;
 • зробити з пластикових пляшок;
 • склеїти з паперових грудок або пучків соломи;
 • замовити у професіоналів дерев’яні або металеві скульптури.

Вибір матеріалів обмежується тільки фантазією.

Самостійно зроблені гномики вимагають особливого догляду: їх не можна залишати на вулиці в сиру погоду і необхідно прибирати в приміщення на зимове зберігання.

Як одягаються гноми

Неодмінний атрибут – ковпак. Перші гноми носили червоні гостроверхі ковпачки, у їхніх сьогоднішніх одноплемінників головний убір може бути будь-якого кольору, що гармонує з рештою костюмом і навколишнім оточенням. Ще один предмет гардероба, улюблений карликовими персонажами – смугасті шкарпетки.

Важливо пам’ятати, що гноми – народ заможний, і вони це демонструють яскравими вбраннями. Вони з задоволенням одягають на себе одночасно червоні штанці, жовту сорочку і синій жилет, а доповнять все це пишність дзвіночками і бантиками.

Особлива гордість – довга густа борода. У пошуках ідеї химерного вбрання для свого домашнього чарівного істоти можна звернутися до перегляду фото садових гномів.

Функції гномів

В першу чергу – це прикраса, і оберіг. Але багато сучасні фігурки є багатофункціональними, наприклад, оснащені сонячними батареями, вони вночі освітлюють садові доріжки.

Також зустрічаються у продажу квіткові кашпо у вигляді казкового гномика. Який би персонаж не був обраний – лукавий, мудрий, сонний, хвалько, музикант – одне тільки наявність його на ділянці створює атмосферу тепла і затишку.

Фото садових гномів