Рокарій своїми руками 100 фото ідей: покрокова розбивка рокарія в ландшафтному дизайні

Як зробити гарний і незвичайний рокарій на дачній ділянці своїми руками. Великий вибір сміливих ідей, а також покрокова інструкція від досвідчених садівників.

Рокарій стає все більш популярним прикрасою земельного наділу для власників дачних ділянок. Кам’янисту клумбу можна використовувати як на великих ділянках, так і на територіях, які не відрізняються просторами. Симпатичний квітник можна організувати на вже влаштованої території або звести на ділянці, яка ще знаходиться в стадії розробки.

Короткий опис

Слово має англійські коріння, основа його «rock» перекладається як скеля. Сам квітник являє собою цікаве і природне поєднання каменів і рослин.

На відміну від альпійської гірки, рокарій на дачі не вимагає піднесення і розмістити його можна практично в будь-якому місці саду-городу.

Відмінності рокарія і альпінарію

останнім часом на зміну єдиною в Країні Рад плоскої клумбі прийшло багато цікавих ідей: міксбордери, арабески, кільцеві та килимові клумби, рабатки, партери. В такому розмаїтті квітників часом важко орієнтуватися, тому дуже часто клумбу з камінням називають альпійською гіркою.

Але у рокарія немає жорсткого вимоги до створення гірського пейзажу, натурального або штучного піднесення. Ідеальним розташуванням альпінарію вважають територію, абсолютно невідповідну для пристрою грядок: місце, що має холмили тераси. Якщо ділянка виглядає рівним, його можна перетворити за допомогою лопати і землі або створити рівнинний (плоский) рокарій.

Для його створення немає необхідності підбирати високогірні рослини, цілком можна задовольнятися тими квітами та кущами, які давно ростуть на звичайних клумбах.

Види рокаріїв

При створенні рокарія розрізняють три варіанти його пристрою. Різницею між ними стає співвідношення кількості каменів і вирощуваних рослин.

Для створення англійського стилю використовують нечисленні хвойні рослини, які чудово відчувають себе протягом довгих років і не вимагають особливого догляду, зберігаючи прекрасний вид.

Для європейського стилю характерні композиції, що більше всього нагадують природні об’єкти і створюють враження, що вони були тут задовго до появи людей.

Японський варіант віддає перевагу камінню. Кам’яні брили і окремі камені лише подекуди розбавляються яскравими фарбами рослин.

Проте помилково думати, що просте нагромадження валунів і висадка близько них квітів створять чарівний і дивовижний рокарій в ландшафтному дизайні. Для його створення необхідно виконати кілька умов.

Вибір місця

Створення кам’яного квітника починається з вибору місця.

Оскільки більшість рослин любить світло, то для створення симпатично-незвичайної клумби використовують сонячні місця.

Цей елемент повинен гармонійно доповнювати вже існуючий дизайн або стати основою для створення нового варіанта прикраси території.

Найчастіше його розташовують на межі функціональних зон або всередині зони відпочинку, зміцнюють їм доріжки і стежки, використовують як нестандартне оформлення вхідної зони.

Проте розміщувати рокарій в безпосередній близькості від будівель не рекомендується: весняні потоки води з даху може привести до руйнування нестандартного квітника.

Планування

Після вибору місця можна приступати до планування майбутніх посадок. Це допоможе швидше і простіше зрозуміти, які камені знадобляться, потрібно галька і в яких кількостях, які рослини доведеться купувати і як вони будуть розташовані, щоб не заважати своїм сусідам.

Схеми рокаріїв можна знайти в інтернеті або придумати самостійно.

Камені

Для створення рокарію потрібні найрізноманітніші камені. Великі валуни підуть для облаштування підстави. Маленькі стануть засипних матеріалом між рослинами.

Іноді найбільший камінь або кілька каменюк стає центром композиції.

Єдність оформлення підкреслять камені одного матеріалу, мають різні розміри.

В якості найбільш популярних порід виступають туф, вапняк, пісковик, граніт.

Рослини

Для створення рокарію не обов’язково шукати і виписувати заморські рослини, які не можуть прижитися в нових умовах існування.

Додатковою перевагою рівнинній клумби стане можливість використання декількох видів квітів, які допоможуть рокарию зберігати привабливість протягом усього сезону.

Крокуси та підсніжники покладуть початок цвітіння дивного квітника. Їх замінять тюльпани і примули, які поступляться місце флоксам, ясколке, котячих лапок, камнеломкам, незабудки, гвоздик та іншим річним квітам. Красиво будуть виглядати папороті і злаки.

Дизайн рокарія з хвойними деревцями принесе не тільки красу, але і користь. Хвойники не змінюються протягом сезону, створюючи квітника репутацію самого доглянутого місця. Ефірні олії, які будуть наповнювати повітря корисними речовинами, допоможуть зміцнити імунітет і впоратися з простудними захворюваннями.

Вибираючи рослини для кам’яної клумби, важливо звернути увагу на квіти і чагарники, які не розростуться занадто сильно і не закриють валуни та гальки.

Початок створення рокарію

Коли місце вибрано, визначені рослини і камені, можна приступати до створення кам’янистій клумби.

Для цього за допомогою кілочків і мотузки позначають розміри квітника. Зовсім необов’язково чітко дотримуватися геометричні лінії і зберігати чіткі кути. Набагато приємніше і природніше буде виглядати невелика «природна» асиметрія.

З усієї обгородженій території знімається дерен і витягується грунт. Глибина отриманого котловану повинна знаходитися в межах 15-20 сантиметрів. Дно ями накривають геотекстилем, які не пропустить на поверхню бур’яни і полегшить догляд за клумбою з камінням.

Для важких грунтів необхідно передбачити системи відведення зайвої води. Для цього на геотекстиль укладають шар гравію або битої цегли, який засипають піском.

Поверх усього споруди висипають грунт, звільнений від коренів бур’янів.

Пристрій каменів

Після того, як підставу підготовлено клумби, приступають до укладання валунів. Підставою майбутньої композиції стануть найбільші камені, що володіють найбільш привабливим зовнішнім виглядом. Для того, щоб клумба виглядала більш природно, не рекомендують використовувати круглі камені упереміш з більш гострими валунами.

Для стійкості камені поміщають в невеликі ямки, зверху їх ретельно присипають землею та щебенем і щільно втоптують. Це допоможе уникнути повітряних кишень, в які з плином часу можуть провалитися камені.

Для перевірки можна встати на валун і спробувати його злегка розкачати, в ідеалі камінь не повинен зрушити з місця.

Кілька каменів можна об’єднати в мальовничу групу і помістити в центр композиції.

Більш дрібні камені займуть місце в середині майбутньої клумби. При цьому необхідно пам’ятати про облаштування місць висадки рослин.

Коли всі рослини займуть своє місце, проміжки між ними засипають галькою або залишають землю без додаткового шару камінчиків.

Грунт

Після того, як всі великі камені знайдуть своє місце, майданчик засипають родючою землею. Її склад багато в чому визначають рослини, які беруть участь у створенні рокарію, і їх переваги.

Можна використовувати стандартну суміш, що складається з чорнозему, лісової землі, компосту, торфу, або перенести частину землі з іншої частини ділянки.

Полив

Коли підготовчі роботи закінчилися, необхідно ретельно пролити рокарій і дати час воді вбратися. Це допоможе грунті осісти, виявить слабкі місця, які не потребують додаткового шару землі. Буде потрібно близько двох тижнів, за умови регулярного протоки.

Час створення

Краще всього займатися процесом створення незвичайної клумби восени. Це дасть можливість створити шедевр, не відволікаючись на більш важливі справи, за зиму земля примнется, і навесні можна буде влаштовувати серед каменів квіти і чагарники.

Для цього якраз і знадобляться земельні кишеньки, залишені між каменів.

Фон для рокарію

Підкреслить красу каменів живопліт, невеликий струмок або ставок. Для повноти картини можна поставити поруч затишну лавочку, встановити садову фігурку або ліхтарі.

Проте велика кількість прикрас може погубити всю принадність клумби.

Фото рокарія покажуть принадність «природних» квітників з каменів і дадуть можливість підібрати найбільш привабливий варіант оформлення.

Фото рокарія своїми руками