Макраме своїми руками поетапно – легка інструкція з фото та описом

Вчимося робити гарне макраме своїми руками. Великий вибір ідей від майстринь порталу, а також покрокова інструкція з фото та описом.

Майстри сучасного оформлення інтер’єрів, аксесуарів і прикрас часто звертаються за ідеями і технікою виконання до традицій народних промислів. Серед них старовинне мистецтво плетіння, яке називається «макраме».

Давнє походження макраме

Назва, ймовірно, походить з арабських діалектів, а сама техніка вузликового плетіння була відома багатьом народам. Вузликове письмо використовувалося як стародавніми слов’янськими племенами, так і американськими індіанцями.

Цікаво виникнення та особливості історії макраме, як необхідної побутової технології, яка знаходила практичне застосування в різних сферах життя. Із стебел рослин, жив і шерсті тварин плели одяг, рибальські та мисливські снасті, а також робили безліч необхідних у побуті речей.

В епоху розвитку вітрильного судноплавства мистецтво роботи з вузлами розвивається дуже широко. Моряки придумували і використовували декілька тисяч видів вузлів для кріплення оснащення судна, а у вільний час, із залишків канатів і мотузок прикрашали плетінням невеликі предмети, наприклад, ножі, фляги, пояси.

Зараз чоловіки теж часто працюють у цьому виді творчості. Заняття плетінням добре діють на нервову систему, допомагають розвивати увагу і концентрацію, а також сприяють розвитку моторики пальців.

Інструменти, що допомагають процесу плетіння

Для зручності роботи необхідно запастися невеликим набором пристосувань. Ось основні з них:

  • Щільна подушка або пінопласт, вирізаний за потрібним розміром. Вони знадобляться для роботи з горизонтальним плетінням.
  • Грузила і струбцини, які потрібні для натягування та закріплення ниток при вертикальному плетінні.
  • Шпильки для закріплення ділянок сплетеного полотна в процесі роботи.
  • В’язальні гачки найбільших номерів.
  • Ножиці, клей для обрізання і закріплення кінчиків ниток.
  • Різні предмети, призначені для вплетанія в макраме, з яких найбільш поширені намистинки, дерев’яні вироби, гудзики і стрази.

Вибір ниток і шнурів для плетіння

На ринку можна знайти величезну пропозицію матеріалів для рукоділля. В залежності від виду виробу, для нього підбирається потрібний вид ниток або шнурів.

Муліне — це декоративні кольорові нитки, які широко використовуються для вишивки і дрібних робіт в техніці макраме. Для плетіння треба вибирати найбільш гладкі нитки, без ворсу. Сплести з них можна популярні прикраси у вигляді різнокольорових браслетиків (фенечок), сережки або кулони.

Для таких виробів, але більш великих і жорстких, можна придбати вощений бавовняну нитку різних кольорів, яку зазвичай використовують для шиття взуття. Вона добре наноситься при роботі і довго зберігає об’ємну форму, завдяки просоченню воском.

Нитки з натурального шовку добре підходять для виготовлення аксесуарів подорожче. З них виготовляють сумочки, гаманці, різні прикраси, плетені тасьму для оздоблення одягу або предметів інтер’єру.

Нейлонові вощені нитки — це матеріал більшого діаметру, ніж такі ж бавовняні. Ними можна обплітати предмети побутового використання, робити різні дрібні декоративні штучки і декорувати вироби з інших матеріалів, таких як шкіра або тканина.

Великі вироби для виготовлення деталей інтер’єру можна робити з джутової мотузки або шнура. Він володіє двома зручними якостями: достатньої м’якістю і піддатливість у роботі і, водночас, великою міцністю. З нього виготовляють панно, кашпо для квітів, гардини для дверей і вікон.

Зустрічаються в продажу спеціальні нитки для початківців освоювати техніку плетіння. Це синтетичні нитки, які зручні, красиві і практичні.

Способи закріплення ниток на початку роботи

Як освоїти плетіння макраме для початківців — це питання постає перед кожним, хто хоче робити прекрасні речі в новій для себе техніці. Почати навчання краще з більш товстих ниток або шнурків. Так краще буде видно схему плетіння на самому полотні, і легше буде зрозуміти, як робиться кожен вид вузлів.

З мотків або котушок необхідно нарізати шматки ниток потрібної кількості та довжини. Після цього їх потрібно закріпити для горизонтального або вертикального плетіння.

Існує кілька найбільш відомих способів:

  • зав’язати звичайної петлею, для вертикальної роботи;
  • скласти навпіл і закріпити шпильками на подушці або пінопласт, для горизонтальної роботи;
  • зав’язати складною петлею, якщо в процесі плетіння знадобитися використовувати грузила;
  • більш легкі нитки достатньо закріпити скотчем з одного кінця.

найпростіші види плетіння

Ажурне плетіння з ниток і шнурків можна почати вивчати з сайту Геркулеса. Для його виконання треба взяти два невеликих відрізка нитки і зафіксувати вгорі по одному кінці кожної з них.

Якщо завести праву нитку під ту, що зліва, вийде вузлик, який треба затягнути. Якщо прикріпити до країв ще по одній нитці, то їх вийде чотири. Горизонтальна виконує роль закріплює, а друга з третьою служать для затягування вузлів.

В інтернеті існує безліч схем та інструкцій для макраме своїми руками і там обов’язково є опис плоского вузла. Права і ліва нитки переплітаються два рази, а потім кінці кожної нитки з’єднуються. Утворюється простий плоский вузол з двох петель, які можна пов’язувати з малюнку і отримати цілий ланцюжок з плоских вузлів.

На основі цих вузлів робиться і квадратний. Для його плетіння необхідно закріпити кінці чотирьох ниток, можна різнокольорових. Дві середніх нитки будуть залишатися в середині і служити для обсягу, навколо якого дві інші нитки будуть утворювати вертикальну смугу з низки плоских вузлів. Таким способом можна обплести і будь-який твердий предмет — рукоятку для ножа або тростини, ручку сумки, основу для гардини.

Дрібні предмети з макраме

Починати виготовлення речей у цій техніці можна з майстер-класу з макраме своїми руками, в яких розглядаються невеликі прості вироби. Найлегшим може виявитися невеликий браслет в один ланцюжок, з великою яскравою нитки, з додаванням намистин, бісеру або стеклярусу.

В такому ж стилі можна зробити і комплект з кулона з сережками. Найпростішим плетінням для них може виявитися квадратний вузол з чотирьох ниток, дві середні з яких просмикуються в отвір намистин, а дві зовнішні обплітають всі виріб.

Макраме в інтер’єрі

Майстри виготовляють, традиційним способом плетіння, справжні художні твори. Вони завжди широко представлені на фото техніки макраме.

Крім приватних будинків, оформлених в етнографічному стилі, такі вироби прикрашають концертні зали, ресторани, кафе і громадські установи.

Дизайнери широко застосовують вироби макраме для прикраси інтер’єрів в стилі бохо-хіпі. До нього можна віднести характерні предмети, виконані з натуральних матеріалів, нарочито грубуватого плетіння. Тому фіранки, килимки, кашпо і підвіски, сплетені з товстих ниток, органічно вписуються в приміщення, оформлені в такому стилі.

Відмінно доповнюють скандинавський інтер’єр товсті килими, сплетені з шнура, які можна повісити на стіні, зробивши основою для них оброблену дерев’яну гілку або шматок роги тварини.

Творче виконання різноманітних плетених настінних кишеньок для газет або абажурів для світильників урізноманітнює будь-яку обстановку промислового виготовлення і додасть індивідуальність оформлення житла.

Фото макраме