Альтанка з дерева: 120 фото + інструкція по будівництву і монтажу

Приклади гарних альтанок з дерева на дачній ділянці. Фото з докладним описом від майстрів з будівництва та виконання монтажних робіт для зведення альтанки.

Хіба можна постійно знаходитися в приватному будинку, коли навколо плодові дерева, грядки і божественний небосхил? Відповідь очевидна – ні! З іншого боку, ніхто не захоче годинами безперервно працювати і навіть відпочивати під відкритим небом. Тому на кожній земельній ділянці повинна бути альтанка. А якщо її користувачі звикли слідувати колишнім традиціям, то тимчасове укриття за замовчуванням має бути дерев’яним.

Особливості дерев’яної альтанки

Треба розуміти, що прості альтанки для дачі бувають не тільки дерев’яними, але також цегляними, металевими (кованими), комбінованими. Однак не кожному аналогу дерев’яної конструкції вдається:

 • Гармоніювати з природою;
 • Надавати хороший мікроклімат незалежно від пори року;
 • Уособлювати традиційний стиль;
 • Служити основою для ремонту і модернізації;
 • Приносити користь здоров’ю завдяки натуральному складу та блаженному аромату.

Тому перш ніж відмовлятися від дерев’яної альтанки з-за її пожежонебезпеки і нестійкість до вологи-комахою, варто спочатку оцінити позитивні особливості. Тим більше що пиломатеріал завжди можна замінити новим, а також обробити антипіреном і антисептиком для попередження займання і покриття гниллю.

Різновид дерев’яної альтанки

На різних фото альтанки з дерева можна помітити конструкції каркасного і цілісного типу. У першому випадку використовується несучий каркас з балок перерізом не менше 100х150 мм Сам каркас збирається послідовно, після чого обшивається дошками.

Цілісна конструкція сама по собі є несучою основою. Адже її стіни укладаються один на одного. У підсумку цілісна конструкція міцніше каркасній, однак останній варіант полегшує зведення і не вимагає попередньої усадки.

Різновид використовуваних пиломатеріалів

Пиломатеріали для будівництва альтанки вибираються в залежності від виду конструкції. Для каркасних конструкцій використовуються профільований брус і дошки. Цілісна альтанка вітає:

 • Оциліндровані колоди;
 • цільний Профільований брус;
 • Клеєний брус.

Якщо колоди надають альтанці етнічний образ, то профільований брус сприяє зручному монтажу. Клеєний брус хороший тим, що не дає усадки. Тому в альтанці, яка з нього зведена, можна відразу монтувати двері і вікна.

Вибір фундаменту

Альтанка з оцилиндорованных колод надає велике навантаження на грунт, з-за чого під нею краще зводити стійкий стрічковий фундамент. Для цільних альтанок з профільованого або клеєного бруса також рекомендується використовувати «стрічки», але вже невеликої ширини. Каркасним альтанок підійдуть наділені стовпи або палі.

Також треба брати до уваги сезонність дерев’яної альтанки. Якщо вона відкрита, то колоди йдуть у вигляді стовпів в обмеженій кількості. Під ними легко влаштовувати стовпчастий фундамент. А ось для закритих альтанок доведеться використовувати стрічкову підкладку.

Напіввідчинені тимчасова конструкція є «золотою серединою», і тому вибір фундаменту для неї залежить від внутрішнього облаштування (чим важче предмети, тим стійкіше повинен бути фундамент).

Безпосередньо будівництво

Альтанка служить невеликим тимчасовим укриттям. Цільова аудиторія часто вважає це споруда легким проектом. Тим не менш, покрокова інструкція при зведенні навіть такої конструкції завжди актуальна:

 1. Зберігання пиломатеріалів під відкритим небом протягом 3 місяців (виняток – клеєний брус) для попередження усадки;
 2. Розчищення зони;
 3. Заміри площі під майбутню альтанку;
 4. Організація фундаменту, викопування поглиблень або траншеї, засипка заглиблень дренажем, монтаж опалубки, встановлення стовпів або заливання цементним розчином;
 5. Монтаж нижньої обв’язки;
 6. Укладання стін із пиломатеріалів або встановлення каркасу;
 7. Монтаж верхньої обв’язки;
 8. Організація кроквяної системи – монтаж крокв з коником, укладання гідроізоляційної мембрани, кріплення покрівельного матеріалу, дотримання отвори під димохід при наявності всередині альтанки вогнища;
 9. Установка дверей і вікон, якщо альтанка йде закритою (цілорічної).

Дерев’яні альтанки з вогнищем вітають додатковий монолітний фундамент у вигляді плити, який несучою основою служить безпосередньо для печі. Сам вогнище повинен бути оточений захисним екраном. А якщо піч цегляна, то її треба зводити ще до каркаса стін.

Бажано щоб стиль альтанки відповідав стилю приватного будинку (це правило особливо важливо дотримуватись при виборі покрівельного матеріалу).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Альтанка з підручною деревини

Часто на готові пиломатеріали не вистачає коштів, а сама альтанка служить місцем для літнього відпочинку. У такому випадку можна використовувати підручну деревину:

 • Для фундаменту підійдуть пні або цурки;
 • Для стін – товсті гілки, дошки від меблів або зношених конструкцій.

Якщо альтанка дуже легка, то під нею взагалі можна влаштувати дренажний настил з піску і щебеню висотою 5-10 див. Для більш важких конструкцій підійдуть автомобільні покришки або вже згадані пні.

Дерев’яна альтанка-пергола

Яскравий приклад відкритої дерев’яної альтанки – пергола. Відповідні садові альтанки складаються з вертикальних несучих стовпів, обшитих дерев’яними латами.

Остання монтується вище стін. Таким чином, перголу можна накрити брезентом або тентом. Однак тематичну конструкцію краще обробити дошками або залишити частково відкритою. Тим більше що по ній може витися виноград або будь-яке інше витка рослина.

Головне, щоб всередині альтанки-перголи було зручно і затишно. Цьому сприяє меблі – стіл і лави. Причому стільницю використовувати необов’язково, якщо конструкція є прохідний або занадто вузькою.

Дерев’яна альтанка-прибудова

Дерев’яна альтанка може використовуватися в якості прибудови до будь-якого дачного будівництва – дачний будинок, господарський блок, лазня. Зазвичай суміжний проект доводиться використовувати для наступних цілей:

 • Маскування зношеного фасаду основної конструкції;
 • Зменшення відстані між конструкціями для економії сил при переміщенні;
 • Економія площі земельної ділянки.

Головне, щоб дерев’яна альтанка відповідала основній споруді. Тому її вигідно пристроювати до лазні або будинку у вигляді зрубу.

Актуальність вогнища

Хоч деревина легко запалюється, всередині альтанки своїми руками вигідно влаштовувати вогнище. Ця вигода пояснюється:

 • Бажанням проводити відпочинок з барбекю;
 • Необхідністю обігріти внутрішнє приміщення, якщо альтанка закрита зимова;
 • Прагненням висвітлити інтер’єр, що притаманне етнічним стилем.

Вогнище можна встановити в центрі, вздовж стіни або в кутку. Вибір розташування залежить від форми і стилю альтанки. Якщо остання має 6-8 кутів, що притаманне фінському будиночку, то треба робити ставку на розташування вогнища в центрі. Прості альтанки вітають організацію вогнища уздовж стіни і кутовий варіант.

Облаштування дерев’яної альтанки

Зрозуміло, що всередині альтанки повинні знаходитися стіл і стільці. Причому замість останніх можна використовувати табуретки чи лавки.

Вибір меблів залежить від того, скільки місця він займає. Завантаженість внутрішнього простору повинна складати не більше 50%, щоб всередині альтанки залишилося місце для проходження.

Облаштовувати дерев’яну альтанку по максимуму або обмежитися стандартним набором – справа особисто кожного. Дерев’яні альтанки придатні для ремонту, а значить, їх завжди можна утеплити і розширити для установки вікон, дверей, м’яких меблів і інших виробів. Але якщо конструкція покликана зігрівати зимою, то краще звести вогнище заздалегідь.

Крім дверей і вікон закрита зимова альтанка за замовчуванням повинна розташовувати освітленням. Зокрема, мова йде про світильники у вигляді люстри, торшерів, бра. Адже осередок гарантує більше тепла, ніж світла. Тим більше що він не так безпечний, як сучасні лампи.

Фото альтанок з дерева